Umundurowanie

Więcej wskazówek na temat poprawnego umundurowania :)
Zgodnie z regulaminem mundurowym ZHP i obrzędowością drużyny…

1) Koszulę wkasujemy w spodnie/spódnicę

2) Rękawy zawijamy mniej więcej do wysokości łokci

3) Jeśli nie kupujemy wszystkich elementów mundurowych na raz to zaczynamy od zestawu od pasa włącznie w górę (czyli pas, koszula mundurowa i chusta - bez tego zestawu startowego nie zaczynamy nosić munduru!). Można wtedy założyć dowolne długie ciemne (najlepiej czarne) jednolite spodnie ze szlufkami (nie dresy!).

4) Nie nosimy do munduru niejednolitych spodni, np moro. 

5) Nie nosimy też krótkich spodenek i spódnic w innym wzorze niż ZHP. Długie spodnie nie muszą być wg wzoru, ale muszą być jednolicie czarne ze szlufkami.

6) Do spodenek i spódnic obowiązkowo nosimy getry i wywijki. Nie nosimy spódnic i spodenek bez nich. Jeśli nie posiadamy ich jeszcze, wracamy do pkt. 3. 

7) Rajstopy do spódnicy mundurowej mogą być cieliste lub czarne - nie zakładamy kolorowych, wzorzystych, czy w innych kolorach. Dopuszcza się zakładanie czarnych leginsów pod spódnicę przy złej pogodzie. 

8) Poprawnym nakryciem głowy w drużynie jest furażerka ze srebrną lilijką. Inne nakrycia głowy (np. zimowe czapki) są dopuszczone w niekorzystnych warunkach pogodowych za pozwoleniem drużynowego. Szara furażerka dla dziewcząt, zielona dla chłopców, lilijka srebrna ZHP (nieoksydowana, niestylizowana, nieżeglarska)


9) Pełne buty do munduru najlepiej w ciemnym odcieniu. Najlepiej typu trapery, do długiej wędrówki. Jeśli jeszcze nie posiadamy, możemy chodzić w np. sportowym obuwiu zasłaniającym całą stopę. Nie chodzimy w sandałach, balerinach itp.

10) Jeśli nosimy bluzę bądź kurtkę do munduru to nosimy ją zapiętą (najlepiej do końca),  nie wyciągamy elementów umundurowania na siłę na wierzch.